Rozšíření sortimentu baterií
Vážení zákazníci,
rozšířili jsme pro Vás nabídku baterií různých kapacit do elektrických invalidních skútrů a elektrických invalidních vozíků, dále automatických nabíječek, balancerů, vyrovnávačů napětí.
Připravili jsme pro Vás krátké povídání o bateriích a základních informací. Jako například, které baterie jsou vhodné do skútrů, o jejich životnosti, nabíjení atd.
1. Jaké baterie jsou vhodné do invalidních vozíků a elektrických skútrů?
Vozík, který jste u nás zakoupili je osazen dvěma 12V bateriemi s odpovídající kapacitou. Menší skútry se slabším motorem bývají osazeny bateriemi s kapacitou od 34Ah. U větších vozíků se běžně dodávají baterie s kapacitou cca od 60Ah a více.
Ve vozíkách by se měly používat trakční baterie gelové nebo AGM, které jsou určeny k cyklickém provozu, tzv Deep cycle!!!
Nezaměňovat trakční baterii s klasickou autobaterií (na první pohled vypadají stejně)!!!
2. Jaká je životnost baterií?
Životnost nových baterií se pohybuje většinou od 2 do 6 let. Na životnost baterií mají zásadní vliv následující faktory:
- Přebíjení baterie/použití nesprávné nabíječky
- Hluboké podvybití baterie (po delší dobu)
- Skladování
- Vliv teploty
3. Nabíjení akumulátorů
Je bezpodmínečně nutné používat pouze nabíječky, které jsou přímo určené k nabíjení AGM nebo GELových akumulátorů. Tyto nabíječky jsou plně automatické a samy řídí průběh nabíjení.
Nabíjení akumulátorů musí být prováděno ve větraných prostorech, při nabíjení dochází k uvolňování vodíku a kyslíku. Proto se akumulátory zásadně nesmí umisťovat blízko otevřeného ohně nebo tepelného zdroje. Okolní teplota by měla být v rozsahu 20 - 25°C. Při nižších nebo vyšších teplotách je potřebná teplotní kompenzace nabíjecího napětí, čímž se eliminuje nebezpečí přebíjení akumulátoru a tím i jeho poškození.
Každý akumulátor má daný maximální nabíjecí proud, který je určen jeho konstrukcí. Eventuální překročení této hodnoty znamená zničení akumulátoru nebo zásadní zkrácení jeho životnosti. Doporučený nabíjecí proud je proud, který je pro akumulátor bezpečný a jeho hodnota odpovídá 10 % jeho kapacity (např. Pro 20Ah akumulátor je to 2A).
Při použití vhodné nabíječky (napětí akumulátoru-kapacita akumulátoru-doporučený nabíjecí proud) je doba nabíjení přibližně 6-8 hodin. Pokud není akumulátor vybit na 100 % ale třeba jen na 50 %, je doba potřebná pro úplné nabití zkrácena v odpovídajícím poměru.
U baterií, které jsou umístěny ve vozíku, který není používán, dochází také k vybíjení baterií. Je tedy nutné cca 1x za 14 dnů vozík nabít i v případě, že jej nepoužíváte!!!!!
K nabíjení vozíku používejte vždy nabíječku, kterou jste obdrželi společně s vozíkem. V případě, že budete chtít použít nabíječku jinou, poraďte se prosím s odborným pracovníkem.
4. Skladování akumulátorů
Akumulátory se musí vždy skladovat a udržovat v plně nabitém stavu, jinak hrozí tzv. sulfatace elektrod vedoucí k rapidnímu snížení kapacity. Pro skladování je doporučeno suché a chladné prostředí.
Při skladování akumulátorů dochází vlivem samovybíjecího efektu k samovolnému poklesu kapacity
Upozornění: pokud je akumulátor vybitý, může zmrznout už při teplotě mínus 1°C. Naopak v (plně) nabitém stavu odolá bez úhony i teplotám kolem -15°C. Zmrznutí akumulátoru znamená zpravidla jeho zničení nebo výrazné zkrácení životnosti!
Nové baterie je potřeba při skladování dobít minimálně 1x za cca 3 měsíce, použité baterie při skladování dobíjejte častěji, ideálně jednou za 2-4 týdny.
5. Tipy
- V případě, že vozík nebudete delší dobu používat (např. přes zimu), tak jej nezapomínejte i tak nabíjet cca 1x za 2-3 týdny.
- Nenechávat vozík s bateriemi uskladněn v prostředí, kde klesají teploty k bodu mrazu. (v nevytápěné garáži, venku před domem apod). V případě, že nemáte jinou možnost, tak je vhodné baterie vyndat z vozíku a uskladnit přes zimu ve vytápěných prostorech. Nezapomeňte je nabíjet vhodnou automatickou nabíječkou.
- Pokud vlastníte 12V automatickou nabíječku vhodnou pro nabíjení gelových a AGM trakčních baterií, pak je vhodné cca 1x za 2-3 měsíce nabít každou baterií zvlášť mimo vozík. Tím eliminujeme výraznější úbytek kapacity na jedné z baterií.
- V případě, že budete měnit baterie za jiné, vždy se doporučuje vyměnit obě baterie. (ne pouze jednu).